• Την Τρίτη 27-3-2019 πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας ομιλία του ιατρού γυναικολόγου κ. Βασιλείου Μπέλιου, με θέμα : «Το θαύμα της ζωής. Σύλληψη, Αντισύλληψη, Εγκυμοσύνη». Η ομιλία αφορούσε τους μαθητές της Γ΄Λυκείου ,στο πλαίσιο του μαθήματος των Θρησκευτικών, με αφορμή τις διδακτικές ενότητες «Γενετική», «Επιστήμη», «Συμβίωση» με υπεύθυνη καθηγήτρια την κ. Ε. Ψαρογιώργου. Οι μαθητές/τριες στο τέλος της εισήγησης έθεσαν ερωτήσεις και απορίες στον ομιλητή

ομιλία 2019

• «Το άγαλμα, το φάντασμα και το πρόσωπο. Τρεις τρόποι να σχετιζόμαστε με τους άλλους» ήταν ο τίτλος της παρουσίασης που παρακολούθησαν οι μαθητές της Α΄Λυκείου από τις κυρίες Χριστίνα Μπογιατζή (ψυχολόγο- λογοπαθολόγο) και Κατερίνα Πασαριβάκη (φιλόλογο ) στο πλαίσιο του μαθήματος των Θρησκευτικών με αφορμή την διδακτική ενότητα “Πρόσωπο”. Η παρουσίαση πραγματοποιήθηκε στις 4-4- 2019. Μέσα από έναν θεατρικό διάλογο, οι μαθητές της Α’ Λυκείου προσέγγισαν μ’ έναν διαφορετικό τρόπο τον εαυτό τους σε σχέση με τους άλλους. Ευχαριστούμε θερμά τις δύο ομιλήτριες και ελπίζουμε και σε μια περαιτέρω συνεργασία!

το άγαλμα