Στο πρώτο τετράμηνο, στο πλαίσιο του μαθήματος Νεοελληνική Γλώσσα και Λογοτεχνία, οι μαθητές και οι μαθήτριες της  Α΄ Λυκείου μελέτησαν τις σχέσεις μεταξύ των φύλων, όπως αυτές αναδεικνύονται μέσα από διάφορα λογοτεχνικά κείμενα, παλαιότερα και σύγχρονα. Μετά το τέλος της διδασκαλίας, επέλεξαν αποσπάσματα και τα συνόδευσαν με εικόνες.  Δείτε τις!

image         (Νικόλαος Γύζης, Κου κου )

Παρουσιάσεις στο μάθημα της Βιολογίας

Οι μαθητές εκφράζονται!

Τo μπαλκόνι της τάξης μας!

Εφαρμογή padlet μαθητών Β’ τάξης

fetch

Πληροφορίες, σκέψεις, συναισθήματα, εικόνες,  βιβλιοπαρουσιάσεις, και παρουσιάσεις θεατρικών έργων, ταινιών, έργων τέχνης, σχετικά με το ολοκαύτωμα των Εβραίων, εξ αφορμής της ενότητας για τον Ιουδαϊσμό στο μάθημα των Θρησκευτικών με διδάσκουσα την κα Ψαρογιώργου

ΕΚΦΡΑΖΟΜΑΙ ΚΑΙ ΔΗΜΙΟΥΡΓΩ

«Πρωινό υπό βροχή στο Σηκουάνα» Claude Monet 1897

morning-on-the-seine-in-the-rain-Claude Monet 1897

Η ποίηση μάς ταξιδεύει σε κόσμους μακρινούς, ανεξερεύνητους. Αφήνει τη φαντασία μας να πλανάται, δαμάζει τα αισθήματα και συναισθήματα, λυτρώνει και μας οδηγεί σε μονοπάτια πρωτόγνωρα. Αρκεί να επιτρέψουμε στον εαυτό μας να την ανακαλύψει, να  την νιώσει και να την αισθανθεί.

Σήμερα, οι μαθητές της Α3, Α4’ Λυκείου, στο πλαίσιο του μαθήματος της Νεοελληνικής Λογοτεχνίας «ΜΟΝΤΕΡΝΑ ΚΑΙ ΠΑΡΑΔΟΣΙΑΚΗ ΠΟΙΗΣΗ» διαβάζουν ποίηση, εμπνέονται από αυτήν, δημιουργούν, και στολίζουν το λόγο με εικόνες όπως τις έχουν φανταστεί. Το ίδιο ποίημα με διαφορετική οπτική, με προσωπική από τον καθέναν πινελιά.

Θαυμάστε τα έργα τους!

ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ ΚΑΙ ΤΕΧΝΗ

Vincent Van Gogh «Έρωτας»

Van Gogh two lovers 1888 Arles Id.

Στο πλαίσιο του μαθήματος της Φιλοσοφίας ” Τέχνη και συναισθήματα ” δόθηκε η ευκαιρία στους μαθητές να επιλέξουν εικόνες, έργα τέχνης, τα οποία τους προκαλούν αρνητικά ή θετικά συναισθήματα, ταυτόχρονα όμως αποτελούν έργα που προκαλούν το θαυμασμό και κερδίζουν τις εντυπώσεις τους. Ακόμα, επέλεξαν εικόνες που τους προβληματίζουν και τους αναστατώνουν ως έναυσμα για σκέψη και περισυλλογή. Η τέχνη προβληματίζει, ηθικοποιεί, κινητοποιεί, εξημερώνει πάθη και διεγείρει τη φαντασία.

Οι μαθητές της Β1, Β2’ Λυκείου, θαυμάζουν και εκφράζονται με το δικό τους μοναδικό και ξεχωριστό τρόπο.

Εδώ θα βρείτε το ηλεκτρονικό βιβλίο από το εκπαιδευτικό πρόγραμμα «Αγωγή στη συγχώρηση». Το υλικό είναι κατάλληλο και για την ύλη της Β΄Λυκείου στο μάθημα των Θρησκευτικών.